Od wielu lat luty jest miesiącem profilaktycznych działań mających na celu podniesienie świadomości zagrożeń czyhających na użytkowników Internetu, a w szczególności tych najmłodszych. Jako osoby dorosłe, my, rodzice, nauczyciele, jesteśmy odpowiedzialni za ich bezpieczeństwo, również w świecie wirtualnym. Nie wolno zapominać, że obok wszelkich niepodważalnych zalet Internetu, wiążą się z nim również poważne zagrożenia, takie jak: wykorzystywanie seksualne dzieci lub przemoc rówieśnicza online. Uświadamiajmy dzieci, że nie wszyscy w sieci są dobrzy, że pozornie serdeczny znajomy upominający się o zdjęcia lub spotkanie, może okazać się niebezpiecznym przestępcą.
Celem akcji „Miesiąc bezpieczeństwa w sieci” jest zwrócenie uwagi rodziców, opiekunów na zagrożenia, z jakimi dzieci mają lub mogą mieć kontakt w Internecie, ale jednocześnie przekonać, że konsekwentne stosowanie kilku prostych zasad pozwala na zwiększenie ich bezpieczeństwa online.
Wiek dzieci rozpoczynających swoją przygodę z Internetem wciąż się obniża. Ważne jest więc, aby poświęcić więcej uwagi ich bezpieczeństwu i od najmłodszych lat kształtować w swoich dzieciach właściwe nawyki, pozwalające na konstruktywne korzystanie z potencjału Internetu.
W ramach akcji w szkole przeprowadzone zostały lekcje związane z bezpieczeństwem w Internecie. Uczniowie wykonywali na ten temat prezentacje multimedialne, plakaty, logowali się na stronach przyjaznych dzieciom, min. na stronie www.sieciaki.pl.
Serwis ten poświęcony jest edukacji dzieci w zakresie bezpiecznego korzystania z sieci. Powstał w 2005 r. w ramach programu Dziecko w Sieci Fundacji Dzieci Niczyje i jest objęty Patronatem Honorowym Rzecznika Praw Dziecka. Głównym Partnerem serwisu jest Fundacja Orange, a skierowany jest do dzieci w wieku 6 – 12 lat. Spociak i Kompel – potrafią sprawnie i bezpiecznie korzystać z sieci. Razem z sympatycznym robotem NetRobim i Sztuczną Inteligencją starają się uczynić Internet jak najbardziej przyjaznym. Ich przeciwnikami są Sieciuchy – bohaterowie uosabiający internetowe zagrożenia: Bełkot, Kradziej, Kłamacz i Śmieciuch, dowodzi nimi Czyste Zło. Na stronie jest wiele ciekawych atrakcji, które bawią i uczą. Dzieci mają dostęp do zasad bezpiecznego korzystania z sieci, kreskówek edukacyjnych oraz audycji radiowych, mogą grać w gry edukacyjne na Siecioplanecie, czytać sieciakowe opowiadanie i brać udział w licznych konkursach. Za udział w konkursach dzieciom przyznawane są punkty – bajty, które następnie dzieci mogą wymienić na nagrody w sieciakowym sklepiku. Dodatkowo w konkursach wygrać można nagrody rzeczowe takie, jak: programy i gry komputerowe, zabawki, gry planszowe, a także sprzęt multimedialny. Dodatkowo serwis umożliwia swoim użytkownikom założenie własnego, bezpiecznego profilu. Dzięki temu dzieci uczą się, jak korzystać z portali społecznościowych. Jednym z najważniejszych elementów serwisu jest Katalog Bezpiecznych Stron Best.
Według badań zaledwie co trzeci rodzic rozmawia z dzieckiem o zasadach, jakich powinno ono przestrzegać, korzystając z Internetu. Rozmawiajmy z dzieckiem, bądźmy obecni w jego życiu – również tym wirtualnym. Pamiętajmy, że krzywda wyrządzona dziecku w tym nierzeczywistym świecie, nie zniknie wraz z wyłączeniem komputera.
Zadbajmy więc o dziecko, a potem nauczmy je dbać o siebie. To najskuteczniejszy sposób, by zapewnić mu bezpieczeństwo w Internecie.
Źródło: http://dzieckowsieci.fdn.pl/promocja-bezpieczenstwa-w-sieci
oprac. Monika Malinowska
GALERIA ZDJĘĆ